Candidate responses by surname

Find out how your candidate supports the resources industry.

A

Ell-Leigh Ackerman, The Greens (Bancroft), did not respond

Nerissa Aitken, LNP (Algester)

Peitro Agnoletto, The Greens (Scenic Rim), did not respond

Roberta Albrecht, ALP (Moggill), did not respond

Jeni Alexander, One Nation (Thuringowa), did not respond

Stephen Andrew, One Nation (Mirani)

Susan Andrews, One Nation (Barron River), did not respond

Philip Anthony, ALP (Clayfield), did not respond

Craig Armstrong, The Greens (Maryborough), did not respond

Greg Armstrong, United Australia Party (Whitsunday), did not respond

Kim Attrill, One Nation (Kurwongbah), did not respond

Ken Austin, The Greens (Lytton), did not respond

Steve Austin, United Australia Party (Pine Rivers)

Hristo Avdjiev, United Australia Party (Mermaid Beach), did not respond

B

Brianna Bailey, ALP (Surfers Paradise), did not respond

Hon Mark Bailey MP, ALP (Miller), did not respond

James Bambrick, ALP (Traeger), did not respond

Paul Bambrick, The Greens (Gregory), did not respond

David Bark, United Australia Party (Bonney) 

Yvonne Barlow, LNP (Murrumba)

Emma Barrett, The Greens (Whitsunday)

Wayne Bartholomew, ALP (Burleigh), did not respond

Andrew Bartlett, The Greens (Clayfield), did not respond

Francis Bartorillo, One Nation (Mulgrave), did not respond

Ros Bates, LNP (Mudgeeraba)

Stephen Bates, The Greens (Stafford)

David Batt, LNP (Bundaberg)

Georgie Batty, One Nation (Burleigh), did not respond

Russell Bauer, LNP (Woodridge)

Garry Beck, United Australia Party (Gaven)

Sharon Bell, One Nation (Bundamba), did not respond

Tracey Bell, ALP (Theodore), did not respond

Tracey Bell-Henselin, One Nation (Noosa), did not respond

Stephen Bennett, LNP (Burnett)

Valerie Bennett, The Greens (Woodridge), did not respond

Michael Berkman, The Greens (Maiwar)

Anthony Bishop, LNP (Bulimba)

Michael Blaxland, One Nation (Gympie), did not respond

Jarrod Bleijie, LNP (Kawana)

James Blevin, LNP (Noosa)

Kirrily Bolton, LNP (Springwood)

Sandy Bolton, IND (Noosa), did not respond

Chris Bonanno, LNP (Mackay)

Mark Boothman, LNP (Theodore)

Ash Borg, ALP (Bonney), did not respond

Jason Borg, NQ First (Mirani)

John Booker, One Nation (Greenslopes), did not respond

Ian Bowron, One Nation (Mundingburra)

Colin Boyce, LNP (Callide)

Nikki Boyd MP, ALP (Pine Rivers), did not respond

Shannon Boyd, One Nation (Maiwar), did not respond

April Broadbent, The Greens (Broadwater), did not respond

Don Brown MP, ALP (Capalaba), did not respond

Ed Brown, LNP (Cook)

Jenny Brown, The Greens (Mundingburra)

Jenny Brown, United Australia Party (Barron River), did not respond

Mike Brunker, ALP (Burdekin), did not respond

Daniel Bryar, The Greens (Ninderry), did not respond

Janet Butler, ALP (Lockyer), did not respond

Peter Burgoyne, The Greens (Currumbin), did not respond

Bronwyn Bye, One Nation (Macalister), did not respond

Jonty Bush, ALP (Cooper), did not respond

Hon Glenn Butcher MP, ALP (Gladstone), did not respond

 

C

Graeme Campbell, One Nation (Glasshouse), did not respond

Kaylee Campradtt, ALP (Currumbin), did not respond

Michael Cardinal, One Nation (Nicklin), did not respond

Phil Carlson, LNP (Bancroft)

Andrew Caswell, LNP (Waterford)

Denis Chapman, LNP (Maryborough)

Douglas Chapman, One Nation (Oodgeroo), did not respond

Alexey Chekhunov, One Nation (Stretton), did not respond

Aaron Clarke, One Nation (Chatsworth), did not respond

Doug Conway, One Nation (Bulimba), did not respond

Jason Costigan, NQ First (Whitsunday), did not respond

Glen Cookson, One Nation (Springwood), did not respond

Steve Coleman, LNP (Hervey Bay)

Joel Colls, The Greens (Ferny Grove), did not respond

Amanda Cooper, LNP (Aspley)

Linda Cooper, LNP (Barron River)

Sue Cory, The Greens (Mulgrave), did not respond

Stuart Coward, LNP (Caloundra)

Jennifer Cox, The Greens (Hill), did not respond

Sam Cox, Katter’s Australian Party (Burdekin)

Joshua Coyne, One Nation (Warrego), did not respond

Thomas Coyne, The Greens (Toowoomba South), did not respond

Theresa Craig, LNP (Morayfield)

Michael Crandon, LNP (Coomera)

Paul Crangle, United Australia Party (Everton), did not respond

Hon Craig Crawford MP, ALP (Barron River) did not respond

Warren Craze, LNP (Toohey)

David Crisafulli, LNP (Broadwater)

Nick Cuda, LNP (Hill)

D

Hon Yvette D’Ath MP, ALP (Redcliffe), did not respond

Hon Mick de Brenni MP, ALP (Springwood), did not respond

Nick Dametto, Katter’s Australian Party (Hinchinbrook)

Jim Davies, The Greens (Nudgee), did not respond

Virginia Davy, One Nation (Redcliffe), did not respond

Paul Darwen, LNP (Miller)

Lauren Day, LNP (Maiwar)

Adrian De Groot, LNP (Keppel)

Daniel Dench, The Greens (Cairns), did not respond

Mark Denham, ALP (Noosa), did not respond

Hon Cameron Dick MP, ALP (Woodridge), did not respond

Melinda Dodds, ALP (Ninderry), did not respond

Kerri-Anne Dooley, LNP (Redcliffe)

Abby Douglas, One Nation (Clayfield), did not respond

Greg Dowling, United Australia Party (Townsville), did not respond

Glenn Doyle, LNP (Mundingburra)

Gary Duffy, One Nation (Ipswich West), did not respond

Kerrie Dwyer, One Nation (Stafford), did not respond

E

Gordon Earnshaw, ALP (Callide), did not respond

Emma Eastaughffe, The Greens (Gladstone), did not respond

Raelene Ellis, The Greens (Caloundra), did not respond

Hon Leeanne Enoch MP, ALP (Algester), did not respond

Sue Etheridge, The Greens (Nicklin)

F

Hon Di Farmer MP, ALP (Bulimba), did not respond

Attila Feher-Holan, Katter’s Australian Party (Mulgrave)

Raphael Felix, One Nation (Southport), did not respond

Hon Shannon Fentiman MP, ALP (Waterford), did not respond

Brad Fowler, United Australia Party (Scenic Rim)

Deb Frecklington, LNP (Nanango)

Kathryn Fry, The Greens (Chatsworth), did not respond

Hon Mark Furner MP, ALP (Ferny Grove), did not respond

G

Heath Gallagher, United Australia Party (Coomera)

Susie Gallagher, ALP (Southport), did not respond

Claire Garton, The Greens (Toohey), did not respond

Fiona Gaske, LNP (Pumicestone)

Lissy Gavranich, The Greens (Coomera), did not respond

Laura Gerber, LNP (Currumbin)

Sonja Gerdsen, The Greens (Hervey Bay), did not respond

Julieanne Gilbert MP, ALP (Mackay), did not respond

Jay Giles, United Australia Party (Ninderry), did not respond

Neal Gilmore, One Nation (Capalaba), did not respond

Stephen Goulmy, United Australia Party (Cook), did not respond

Hon Grace Grace MP, ALP (McConnel), did not respond

Lauren Granger-Brown, The Greens (Gympie), did not respond

Trevor Gray, United Australia Party (Caloundra), did not respond

Chris Green, LNP (Ipswich West)

Clem Grehan, LNP (South Brisbane)

Darrin Griffith, One Nation (Cairns)

Craig Gunnis, United Australia Party (Redlands), did not respond

H

Rebecca Haley, The Greens (Lockyer), did not respond

Shane Hamilton, ALP (Mirani), did not respond

Brent Hampstead, ALP (Glass House), did not respond

James Hansen, The Greens (Aspley), did not respond

John Harbison, The Greens (Nanango), did not respond

Ron Harding, LNP (Gladstone)

Heidi Hardisty, The Greens, (Thuringowa), did not respond

Aaron Harper MP, ALP (Thuringowa), did not respond

Zai Harris, The Greens (Mermaid Beach), did not respond

Michael Hart, LNP (Burleigh)

John Hathaway, LNP (Townsville)

Rodney Hansen, One Nation (Morayfield)

Nui Harris, United Australia Party (Condamine), did not respond

Karen Haddock, One Nation (Murrumba), did not respond

Carrol Halliwell, One Nation (Nudgee), did not respond

Walter Hardy, One Nation (Aspley), did not respond

Clynton Hawks, NQ First (Townsville)

Michael Healy MP, ALP (Cairns), did not respond

Tom Henderson, The Greens (Southern Downs), did not respond

Irene Henley, ALP (Oodgeroo), did not respond

Paul Henselin, One Nation (Scenic Rim), did not respond

Hon Stirling Hinchliffe MP, ALP (Sandgate), did not respond

Michael Hodgkins, ALP (Hill), did not respond

Anna Holland, One Nation (Theodore), did not respond

Suzie Holmes, One Nation (Ipswich)

Roger Hooper, LNP (Mount Ommaney)

Tony Hopkins, LNP (Rockhampton)

Kristian Horvath, The Greens (Traeger), did not respond

Joyce Hosking, One Nation (Buderim), did not respond

Jennifer Howard, ALP (Ipswich), did not respond

Paul Hudson, Katter’s Australian Party (Burnett)

Marty Hunt, LNP (Nicklin)

Victor Huml, The Greens (Greenslopes), did not respond

Ron Humphreys, One Nation (Toowoomba North), did not respond

Jason Hunt, ALP (Caloundra), did not respond

Damian Huxham, One Nation (Hervey Bay)

Brendon Huybregts, ALP (Condamine), did not respond

I

J

Paul Jacob, ALP (Hinchinbrook), did not respond

Kirsten Jackson, LNP (Gaven)

Stephen James, One Nation (Mermaid Beach)

David Janetzki, LNP (Toowoomba South)

Amid Javanmard, The Greens (Bonney), did not respond

Liam Jenkinson, The Greens (Logan), did not respond

Liam Johns, The Greens (Burnett), did not respond

Chris Johnson, ALP, (Coomera), did not respond

Mick Jones, The Greens (Rockhampton), did not respond

Stewart Jones, One Nation (Bundaberg), did not respond

Kevin Jorgensen, One Nation (Gladstone), did not respond

Christian Julius, United Australia Party (Miller), did not respond

K

Robbie Katter, Katter’s Australian Party (Traeger)

Angie Kelly, ALP (Whitsunday), did not respond

Joe Kelly MP, ALP (Greenslopes), did not respond

Jason Kennedy, The Greens (Murrumba)

Dave Kerrigan, ALP (Gregory), did not respond

Christine Keys, One Nation (Mackay), did not respond

Ali King, ALP (Pumicestone), did not respond

Shane King MP, ALP (Kurwongbah), did not respond

Shane Knuth, Katter’s Australian Party (Hill)

Ross Konowalenko, One Nation (Pumicestone)

Dylan Kozlowski, One Nation (Toowoomba South), did not respond

Jon Krause, LNP (Scenic Rim)

Susan Krause, ALP (Toowoomba South), did not respond

Mara Krischker, United Australia Party (Broadwater), did not respond

Rolf Kuelsen, The Greens (Bulimba), did not respond

L

John-Paul Langbroek, LNP (Surfers Paradise)

Dale Last, LNP (Burdekin)

Brittany Lauga MP, ALP (Keppel), did not respond

Deb Lawson, One Nation (Whitsunday), did not respond

Ann Leahy, LNP (Warrego)

Christopher Leech, One Nation (Pine Rivers), did not respond

Chris Lehmann, LNP (Ferny Grove)

Janina Leo, The Greens (Springwood), did not respond

Miree Le Roy, The Greens (Sandgate), did not respond

Andrew Liddell, One Nation (Mudgeeraba), did not respond

Leanne Linard MP, ALP (Nudgee), did not respond

Imogen Lindenberg, The Greens (Mackay), did not respond

James Lister, LNP (Southern Downs)

Sharon Lohse, One Nation (Maryborough), did not respond

Kirsten Lovejoy, The Greens (McConnel)

Cynthia Lui MP, ALP (Cook), did not respond

M

Ken Mackenzie, ALP (Buderim), did not respond

Amy MacMahon, The Greens (South Brisbane), did not respond

Jim Madden MP, ALP (Ipswich West), did not respond

Tim Mander, LNP (Everton)

Geoffrey Mansell, One Nation (Burnett), did not respond

John McCabe, United Australia Party (Ferny Grove), did not respond

Lawson McCane, The Greens (Moggill), did not respond

Lance McCallum MP, ALP (Bundamba), did not respond

David McClare, United Australia Party (Macalister), did not respond

Rodney McCormack, One Nation (Maroochydore), did not respond

Aaron McDonald, The Greens (Barron River)

James McDonald, United Australia Party (Glass House), did not respond

Jim McDonald, LNP (Lockyer)

Afrikah McGladrigan, United Australia Party (Kawana), did not respond

Roger McKay, United Australia Party (Surfers Paradise), did not respond

Andrew McLean, The Greens (Glass House), did not respond

Leonne Mcleod, United Australia Party (Clayfield), did not respond

Brandon McMahon, United Australia Party (Mudgeeraba), did not respond

Melissa McMahon, ALP (Macalister), did not respond

Melissa McMahon MP, ALP (Macalister), did not respond

Corrine McMillan MP, ALP (Mansfield), did not respond

Carmen McNaught, The Greens (Redlands), did not respond

Sam Marino, LNP (Cairns)

Robert Marks, United Australia Party (Theodore), did not respond

Natalie Marr, LNP (Thuringowa)

Ian Mazlin, The Greens (Oodgeroo), did not respond

Rachel Mebberson, The Greens (Burleigh), did not respond

Bart Mellish MP, ALP (Aspley), did not respond

Michael Metzen, The Greens (Capalaba), did not respond

Carolyn Mewing, The Greens (Hinchinbrook)

Rodney Miles, One Nation (Sandgate), did not respond

Hon Dr Steven Miles MP, ALP (Murrumba), did not respond

Kim Miller, One Nation (Waterford)

Lachlan Millar, LNP (Gregory)

Steve Minikin, LNP (Chatsworth)

Josie Mira, The Greens (Algester), did not respond

Bruce Mitchell, One Nation (Moggill), did not respond

Rob Molhoek, LNP (Southport)

Andrew Mooney, LNP (Jordan)

Kerri Morgan, ALP (Burnett), did not respond

Carolyn Moriarty, NQ First (Burdekin)

Joshua Morrison, United Australia Party (Aspley), did not respond

Deborah Moseley, The Greens (Buderim), did not respond

Rosemary Moulden, One Nation (Southern Downs), did not respond

Lyn Moussalli, One Nation (Kawana)

Clancy Mullbrick, The Greens (Keppel), did not respond

Charis Mullen MP, ALP (Jordan), did not respond

Peter Murphy, The Greens (Inala), did not respond

Danielle Mutton, The Greens (Bundamba), did not respond

O

Mark O’Brien, ALP (Warrego), did not respond

Patsy O’Brien, The Greens (Miller), did not respond

Torin O’Brien, One Nation (Rockhampton), did not respond

Christopher O’Callaghan, One Nation (Mansfield), did not respond

Scott O’Connell, LNP (Ipswich)

Sam O’Connor, LNP (Bonney)

Lisa O’Donnell, ALP (Chatsworth), did not respond

Tom O’Grady, The Greens (Townsville), did not respond

Megan O’Hara Sullivan, ALP (Toowoomba North), did not respond

Claire Ogden, The Greens (Bundaberg), did not respond

Richard Ogden, The Greens (Pumicestone), did not respond

Barry O’Rourke MP, ALP (Rockhampton), did not respond

Maxim Otten-Kamp, ALP (Mudgeeraba), did not respond

P

Maria Packer, One Nation (Miller), did not respond

Hon. Annastacia Palaszczuk MP, ALP (Inala), did not respond

Anna Palmer, United Australia Party (Currumbin), did not respond

Ciaron Paterson, Katter’s Australian Party (Whitsunday)

Clinton Pattison, LNP (Logan)

Joan Pease MP, ALP (Lytton), did not respond

Duncan Pegg MP, ALP (Stretton), did not respond

Miljenka Perovic, LNP (Inala)

Tony Perrett, LNP (Gympie)

Anne Perry, One Nation (McConnel), did not respond

Kirsty Petersen, The Greens (Macalister)

Kerry Petrus, LNP (Kurwongbah)

Daniel Philp, United Australia Party (Buderim), did not respond

Henry Pike, LNP (Redlands)

Hon Curtis Pitt MP, ALP (Mulgrave), did not respond

Luke Poland, One Nation (Caloundra), did not respond

Michael Powell, One Nation (Mount Ommaney), did not respond

Linus Power MP, ALP (Logan), did not respond

Rhonda Prescott, The Greens (Noosa), did not respond

Greg Priebe, One Nation (Condamine), did not respond

Jess Pugh, ALP (Mount Ommaney), did not respond

Q

Alan Quinn, The Greens (Southport), did not respond

Nelson Quinn, The Greens (Surfers Paradise), did not respond

R

Helen Rath, The Greens (Everton), did not respond

Nik Aai, Reddy, One Nation (Bancroft), did not respond

Scott Reid, One Nation (Inala), did not respond

Clive Remmer, One Nation (Burdekin), did not respond

Bill Redpath, ALP (Kawana), did not respond

Michael Rix, One Nation (Bonney), did not respond

Kim Richards MP, ALP (Redlands), did not respond

Joel Richters, ALP (Southern Downs), did not respond

Mark Robinson, LNP (Oodgeroo)

Andrew Rockliff, United Australia Party (Lockyer)

Claudia Roel, One Nation (Toohey), did not respond

Clint Rothery, One Nation (Gregory), did not respond

Wade Rothery, One Nation (Keppel), did not respond

Christian Rowan, LNP (Moggill)

Deby Ruddell, The Greens (Cook)

Jacob Rush, United Australia Party (Maiwar)

Peter Russo MP, ALP (Toohey), did not respond

Hon Mark Ryan MP, ALP (Morayfield), did not respond

S

Joshua Sanderson, The Greens (Warrego), did not respond

Ed Sanjitphun, LNP (Stafford)

Bruce Saunders MP, ALP (Maryborough), did not respond

Meaghan Scanlon MP, ALP (Gaven), did not respond

Jesse Schneider, One Nation (Broadwater), did not respond

Leeanne Schultz, One Nation (Surfers Paradise), did not respond

Joshua Schwarz, Katter’s Australian Party (Townsville)

Tony Scrimshaw, One Nation (Nanango), did not respond

Greg Searle, United Australia Party (Maroochydore), did not respond

Tara Seiffert-Smith, The Greens (Pine Rivers), did not respond

Sharon Sewell, One Nation (Gaven)

Danielle Shankey, ALP (Everton), did not respond

Ryan Shaw, LNP (Nudgee)

Rob Shearman, LNP (Bundamba)

Clark Siemsen, LNP (Sandgate)

Will Simon, The Greens (Redcliffe), did not respond

Navdeep Singh, The Greens (Jordan), did not respond

Pinky Singh, LNP (McConnel)

Robert Skelton, ALP (Nicklin), did not respond

Lachlan Smart, The Greens (Waterford), did not respond

Nicole Smeltz, United Australia Party (Keppel), did not respond

Alison Smith, ALP (Maroochydore), did not respond

Amy Smith, The Greens (Morayfield)

Debra Smith, One Nation (Lytton), did not respond

Jack Smith, The Greens (Burdekin)

Tom Smith, ALP (Bundaberg), did not respond

Marnie Smith, LNP (Traeger)

Earl Snijders, The Greens (Kurwongbah), did not respond

Alexandar Sokolov, United Australia Party (Maryborough), did not respond

Gueorgui Sokolov, United Australia Party (Springwood), did not respond

Sally Spain, The Greens (Gaven), did not respond

Jonathan Spaits, United Australia Party (Lytton)

Anna Sri, The Greens (Kawana)

Wayne Stacey, One Nation (Algester), did not respond

Luz Stanton, ALP (Scenic Rim), did not respond

Mark Stapleton, ALP (Nanango), did not respond

Ray Stevens, LNP (Mermaid Beach)

Scott Stewart MP, ALP (Townsville), did not respond

Jimmy Sullivan, ALP (Stafford), did not respond

Michael Sullivan, One Nation (Hinchinbrook), did not respond

Neil Symes, One Nation, did not respond

 

T

Adrian Tantari, ALP (Hervey Bay), did not respond

Desmond Tayley, NQ First (Cook), did not respond

Palani Thevan, ALP (Maiwar), did not respond

Mark Thorne, United Australia Party (South Brisbane), did not respond

Jackie Trad MP, ALP (South Brisbane), did not respond

Alan Turner, United Australia Party (Toowoomba South), did not respond

Blu Turner, United Australia Party (Thuringowa), did not respond

Scott Turner, The Greens (Mudgeeraba), did not respond

U

Carl Ungerer, ALP (Mermaid Beach), did not respond

Gabrielle Unverzagt, The Greens (Maroochydore), did not respond

V

Lann Valentine, One Nation (Woodridge), did not respond

Gerry Vallianos, LNP (Mulgrave)

Judi Van Manen, LNP (Macalister)

Susan Ventnor, One Nation (Cooper), did not respond

W

Les Walker, ALP (Mundingburra), did not respond

Anthony Walsh, The Greens (Callide), did not respond

Pat Walsh, The Greens (Ipswich), did not respond

Rob Walter, The Greens (Mansfield)

Bev Walters, LNP (Capalaba)

Gordon Walters, LNP (Lytton)

Trevor Watts, LNP (Toowoomba North)

Peter Weber, One Nation (Logan), did not respond

Frank Weijers, One Nation (Ninderry)

Corey West, One Nation (Lockyer), did not respond

Chris Whiting MP, ALP (Bancroft), did not respond

Andrea Wildin, The Greens (Stretton), did not respond

Tabita Wilkinson, One Nation (Coomera)

Elton Williams, One Nation (Ferny Grove), did not respond

Geoff Williams, ALP (Gympie), did not respond

Peter Williams, One Nation (Redlands), did not respond

Katinka Winston-Allom, The Greens (Cooper), did not respond

Pat Wise, LNP (Condamine)

Trent Wise, LNP (Cooper)

Janet Wishart, LNP (Mansfield)

Raven Wolf, The Greens (Ipswich West), did not respond

Sean Womersley, The Greens (Condamine), did not respond

Benjamin Wood, United Australia Party (Burdekin), did not respond

Malcolm Wood, United Australia Party (McConnel), did not respond

John Woodlock, The Greens (Theodore), did not respond

Asha Worsteling, The Greens (Mount Ommaney)

David Wright, United Australia Party (Wright), did not respond

X

Y